Karton Bardak Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karton Bardak Makinemizde gerekli olacak özelliğe karar verebilmemiz için Karton Bardak ölçümüze ilk olarak karar vermeniz gerekmektedir. Yanlış bir ölçü belirlemek sonradan başınıza büyük sıkıntılar açacaktır. Karton Bardak Makinelerinde ölçü ve kalıpları değiştirmek yüzlerce parçanın değişmesi demektir. Ayrıca çok maliyetli bir işlem olduğundan(2000usd-10000usd arası) kolay kolay tercih edilmemektedir. Bu tür bir hatada genelde üreticiler makinelerini ikinci el olarak satıp yeniden sıfır bir makine siparişi vermektedir.

Karton Bardak Makineleri bütçemize göre çok çeşitlilik göstermektedir. Koresan olarak müşterilerimize gereksiz özelliklere para verilmemesini tavsiye etmekteyiz. Burdaki kastımız, dokunmatik özellikten dolalyı binlerce dolar fazla vermenin anlamı ne yazık ki yoktur. Veya hızdan dolayı katlarca pahalı olan bir makine almanın da anlamı yoktur. Örneğin dakikada 70 adet üreten bir makine 14000usd ise ve 150 adet üreten bir makine 40000usd ise burda yapılması gereken tercih 2 adet 70 adet üreten makineyi almaktır. Çünkü bardak üretiminde hız işçiliği çok ufak derecede etkilemektedir. Siz 2 adet 70lik makine alsanız da 1 kişi çalışacaktır. 1 adet 150lik makine alsanız da yine 1 eleman çalışması yeterli olacaktır.

Karton Bardak Makineleri kullanılacak kağıt gramajına göre de özellikleri değişmektedir. Şuan Türkiye’de en çok satılan bardak 6.5oz ile 6oz. Bu ölçülerde marketlerde 3 ila 4gr arası karton bardaklar satılmaktadır. Peki böyle bir gramaj aralığında üretim yapılacak ise makinemiz rezidans yapıştırma özellikli olması yeterlidir. Eğer ki 4gr dan daha ağır bir bardak üretilecek ise makinelerimizde ultrasonik başlık ve kompresörden sıcak hava destekli bir makine almak gerekiyor. Nedir bu özellikler: ultrasonik başlık sizlere 350gr kağıda kadar yapıştırma özelliği sağlar ancak çabuk da bozulabilinen bir parçadır. Ayrıca ultrasonik başlık için ekstradan 3000usd civarında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Eğer ki piyasa malı üretilecekse böyle bir gereksiz masrafa girmenin anlamı yoktur. Kompresörden hava destekli makine almak da piyasa malı üretecek üreticiler için mantıksızdır. Çünkü kompresör karton bardak makinesinden daha fazla elektrik tüketmektedir. Boşuna binlerce lira daha fazla elektrik faturası ödemenize sebep olacaktır.

Aceleye getirmek her zaman bedel ödettirmektedir. Bildiğiniz gibi Karton Bardak Makineleri Uzak Doğu’da üretilmektedir. Karton Bardak Makinelerimizin üretimi ortalama 30 gün sürmektedir ve Nakliye süreçleri de 45 gün civarında sürmektedir. Toplamda 2.5ay süren bir süreç bulunmaktadır. Bazı müşterilerimiz beklemek istemediklerinden piyasada 2.el veya makine satıcılarının elinde duran stoktaki hazır ölçüdeki makineleri alarak işe başlamaktalar. Bir ölçü kendi bölgenize veya şehrinize hitap etmiyorsa o makineyi almamanız gerekmektedir. Sırf 2 ay erken olsun diyerek satamayacağınız bir bardak üretmiş olacaksınız. Daha sonradan kalıp değiştirmek isteseniz de çok masraflı bir işlem önünüze çıkacaktır ve büyük ihtimalle aldığınız makineyi satmayı tercih edeceksinizdir. Böyle bir duruma düşmemek için lütfen termin sürelerini gözünüzde büyütmeyiniz.